سیارات فرا خورشیدی

 بزرگترین سیاره‌ای که تاکنون شناخته شده سیاره TrES-۴ است که اندازه آن ۱.۷ برابر مشتری منظومه شمسی ما است.
این سیاره ممکن است بتواند نامزد انتخاب بزرگترین سیاره باشد، چرا که بسیار روشن است و کنار آن شکلی شبیه ستاره دنبال دار وجود دارد که از اتمسفر این سیاره تشکیل شده است.


جئورجی مندوشو از مرکز رصد لوول در آریزونا اظهار داشت: جرم این سیاره ۰.۲ گرم در هر سانتیمتر مربع یا حدود چگالی چوب درخت بالسا است.


این تصویری است که مشتری و TrESS-۴ را کنار یکدیگر نشان می‌دهد!

5ba1ff4196f2d8cd82ad3a8b66c3380c.jpg

این سیاره نخستین بار توسط «ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران ناسا» یا همان «فضاپیمای تس» (TESS) مشاهده شد. بر اساس سیگنال‌های این فضاپیما که هر یازده روز یک بار کاهش جزئی در روشنایی یک ستاره را نشان می‌داد، ستاره شناسان سیاره‌ای را کشف کردند که طبق پیش‌بینی آن‌ها حدود ۷۰ درصد بزرگتر از زمین است.

 

رنه دویون، استاد دانشگاه مونترال و مدیر مؤسسه تحقیقات سیارات فراخورشیدی (iREx) و رصدخانه مون‌مگانتیک که تیمش با پیگری مشاهدات ناسا به این کشف مهم دست یافته، می‌گوید: «من به این کشف بسیار افتخار می‌کنم زیرا دقت بالای پژوهشگران و ابزار دقیق تحقیقاتی ما را نشان می‌دهد. به‌لطف تجهیزات رصدخانه‌ای و همچنین شیوه تحلیلی ابتکاری که توسط تیم تحقیقاتی ما ابداع شده موفق شدیم این سیاره فراخورشیدی بی نظیر را شناسایی کنیم.»

سیاره‌های اقیانوسی نزد اخترشناسان از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند زیرا گمان بر این است که آن‌ها بصورت بالقوه بهترین گزینه‌های موجود برای رسیدن به منشا حیات باشد.  


منبع: حرف روز | | مهدی خسروی
تالیف و ترجمه از سری مقالات علمی بی بی سی

Articles Related Items

Login

Who's Online

ما 52 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم